Як експедиційний елемент передового розгортання військової потужності Сполучених Штатів, Корпус Морської Піхоти Сполучених Штатів (USMC) підготовлений для швидких і ефективних дій в найбільш нетрадиційних ТВД. З урахуванням цього унікального бойового призначення, КМП одержав великий досвід дій в міському середовищі - наприклад, битви за Сеул і Хюї в Корейській і В'єтнамських війнах відповідно. У 1990-х роках морська піхота брала участь в декількох головних миротворчих операціях, всі з яких вимагали концентрації сил в головних міських центрах. Дії в Панамі, Ліберії, Сомалі, Гаїті, Боснії і Косово показали, що військові операції в умовах міської території (Military Operations on Urbanized Terrain - MOUT) комплексні і непрості. Підготовка до дій в міських операціях вимагає ретельного навчання в збільшеному об&'ємі і безперервного оновлення в стратегії, операціях MOUT, тактиці, методах і процедурах (TTPS) і технологіях.
В майбутньому міське середовище поставить морських піхотинців в умови, що вимагають проведення одночасно військових дій багатьох різних категорій. Операції по підтримці гуманітарних місій, миротворчі акції і повномасштабний, з високою інтенсивністю бій можуть відбуватися одночасно в межах трьох міських кварталів (блоків). Командування Корпусу Морської Піхоти позначило цю концепцію як "3-квартальна війна" Взаємопроникнення і координування цих різних операцій, кожна з яких має свої характерні особливості, вимагає від Морських піхотинців використання їх навиків і можливостей на можливих напрямах. Присутність великих кількостей нон-комбатантов і потенційні труднощі в розрізненні нон-комбатантов від сил супротивника ускладнить дії в міському середовищі.
Короткий огляд:
При вивченні вірогідності майбутніх дій в міських умовах в 1997 КМП провів попередню оцінку уроків міських воєн, вивчених за допомогою об'єднаної військової гри по ближній підтримці і супроводу (CSEEA). Для демонстрації міських операцій було вибрано три сценарії із спектру конфліктів середньої і низької інтенсивності. Аналізу були піддані:
- Російські військові дії в міських районах Чечні (з особливою увагою до боїв в Грозному) в період 1994-96 років.
- Ізраїльський досвід дій в міських умовах на території південного Лівану в період операції "Мир Галілеї" в 1982.
- Британський військовий досвід в Північній Ірландії з 1969 до 1996, із спеціальним акцентом на періоді від 1969 до 1976, коли британська армія мала очолюючу роль в операціях безпеки.
Вивчені Уроки:
Аналіз росіян, ізраїльських і британських військових дій в міській місцевості вивів наступні стратегічні, оперативні, тактичні і технічні уроки:
Стратегічні Уроки:
- Військова акція не може вирішити глибоко приховані політичні проблеми, але допоможе виграти час для пошуку політичного рішення.
- Важко добре сформулювати політичні стратегічні цілі операції, що зрозумілі для військового персоналу і можуть служити логічною основою їх дій.
- Всупереч очікуванням, міські дії не є недовгими і дешевими.
- Командування і управління в міських операціях утруднене через суперечність и-, що поступають, або неясності відомостей, особливо коли поліція і військові частини змішані між собою.
- Проблеми роз'єднаності структур управління можуть бути посилені втручанням керівників вищого рангу на оперативному рівні.
- Відсутність безперервності управління на вищому рівні також негативно позначається на перебігу операції.
- Локальні парамілітарні формування, ймовірно, одержать підтримку ззовні.
- Втрати серед цивільного населення і спричинення збитку власності (руйнування будинків і т.д.) збільшується із зростанням втрат серед сил безпеки.
- Коли сили безпеки починають досягати реальних результатів, супротивник може атакувати цілі в рідній країні сил безпеки і/або їх персонал, розміщений за кордоном.
- Парамілітарні формування часто прагнуть до досягнення скоріше політичної переваги, чим військових результатів.
- Видима перевага накопичується на стороні, що менше піклується про безпеку цивільного населення.
Оперативні Уроки:
- Вельми важливо мати військову доктрину міських операцій, що добре пропрацювала, але цього недостатньо.
- Навчання діям і тактиці міської війни на основі ситуаційних тренувань збільшує бойову ефективність і знижує втрати.
- Спростити правила і обов'язки, що мають значення для міських боїв.
- Навіть спрощені правила іноді стають важко здійснюваними, особливо перед лицем втрат, що підвищуються, серед сил безпеки.
- Темп дій в міському середовищі настільки інтенсивний, що особовий склад має тенденцію до швидкого "перегорання".
- Переважна вогнева потужність може короткочасно заповнити організаційні і тактичні недоробки, особливо якщо сторони ігнорують супутні руйнування.
- Міський бій – екстремальний для особового складу, інтенсивний і приводить до істотного спаду людей і матеріальної частини серед тих, що атакують.
- Психологічні дії - основний елемент будь-якої військової операції в міському середовищі.
- При проведенні міських операцій дії піхоти вельми інтенсивні, що спричиняє за собою велику кількість втрат.
- В умовах міських бойових дій система матеріально-технічного забезпечення піддається крайньому перевантаженню із-за незвичайних вимог і високих норм витрати в деяких видах постачання.
- Просторові і оглядові характеристики міської і звичайної війни відрізняються. При міському бою більша кількість "вертикалі", дії зазвичай ведуться як у високих будівлях (будовах), так і в колекторах і підвалах.
- Спецпідрозділи - украй корисний інструмент в міській обстановці, але вельми часто використовуються неправильно, через нерозуміння звичайним командуванням шляхів ефективного використання їх спеціальних навиків.
- Великомасштабний рух міських нон-комбатантов може істотно перешкоджати військовим діям.
- Не можна розраховувати на розумну поведінку нон-комбатантов.
- Стратегічне бомбометання і ближня авіаційна підтримка можуть використовуватися для підтримки на полі бою навіть в міських умовах.
- Стандартні структури військових частин часто не відповідають вимогам міського бою.
- Помилкова недооцінка важливості справ цивільних осіб і психологічних операцій дорого може коштувати командуванню.
- Десантні операції можуть мати важливу роль в міській війні, особливо в досягненні тактичної раптовості.
Тактичні Уроки:
- Забезпечення строгої захищеності каналів зв'язку необхідне навіть при веденні операції проти щодо примітивних ворогів.
- Нічні дії в міському середовищі особливо складні.
- Частини, що ведуть міські операції, потребують спеціального устаткування, яке відсутнє в штатному переліку спорядження.
- Танки і бронетранспортери не можуть діяти в містах без розширеної підтримки спешенной піхоти.
- Навчені снайпери - дуже високоефективні, але, мабуть, в дефіциті.
- Якщо патрулювання є основою стратегії сил безпеки, воно відрізнятиметься від звичайного бойового патрулювання і повинно бути добре скоординовано.
- Удари по своїх підрозділах - серйозна проблема в містах, у зв'язку з утрудненістю розпізнання "свій-чужий".
- Головні цивільні структури в містах (наприклад, лікарні, церкви, банки, посольства) зазвичай розташовані в тактично вигідних точках, таких, як крупні перехрестя, і побудовані з міцних конструкцій. Тому такі будови особливо корисні для тих, що обороняються в містах.
- Артилерія, ведучи вогонь прямим наведенням і протиповітряна артилерія можуть бути цінним інструментом в міському бою, особливо якщо сторони ігнорують супутні руйнування.
- Управління невеликими підрозділами, особливо на сержантському рівні, є критичним для тактичного успіху в міських операціях.
- Відновлення пошкоджених броньованих машин в міських районах утруднене.
- Відомості розвідки, особливо з людських джерел, є критичними для успіху міських операцій.
- Дії засідок малих груп за принципом "удар-відхід" - улюблена тактика міських парамілітарних формувань.
- У районах руїн і великих руйнувань гусеничні машини переважно колісних транспортних засобів і навпаки.
- Робота вертольотів в міському бойовому середовищі украй утруднена, проте вони вельми корисні в передислокації сил і спорядження.
- Бойове завантаження солдата повинне бути максимально скорочене, оскільки міська війна вимагає більшої індивідуальної маневреності і витривалості.
- Солдати іноді навмисно неправильно використовують або змінюють "несмертельні"; технології, щоб зробити їх шкідливішими, ніж передбачено.
- Дуже істотні для успішних міських операцій точні і сучасні карти.
- Шоковий ефект артилерійського нальоту після години знижується.
Технічні Уроки:
- Деякі елементи бойового спорядження ймовірно, зажадають доопрацювання і зміни в польових умовах для успішнішого протистояння ворожій тактиці і устаткуванню.
- Індивідуальна стрілецька зброя (пістолети) надає непропорційно велике, хоч і не вирішальне вплив на результат міських боїв.
- Індивідуальні бронежилети істотно знижують втрати.
- Дим збільшує виживаність в міських місцевостях, але вносить істотні ускладнення (наприклад, перешкоджає візуальному зв'язку, знижує здібність до водіння операторів транспортних засобів і уповільнює середню швидкість руху).
- Міномети високо оцінені і що атакують і обороняються в міських операціях, але можуть бути менш ефективні чим передбачалося.
- У міському бою кулемети можуть бути кориснішими, ніж штурмові гвинтівки (автомати).
- Зенітні кулемети ефективні для придушення наземних цілей.
- Важкі великокаліберні кулемети все ще є хорошим захистом проти близького удару з повітря, особливо вертольотів.
- Для військових цілей в містах можна успішно використовувати комерційні технології, що є в наявності.
- РПГ- усюдисуща і дуже ефективна зброя в міському бою.
- Броньовані машини вимагають більшої кількості захисту при дії в містах, і захист повинен бути розподілений інакше, ніж для звичайного поля бою.
- Дистанційно пілотовані літальні апарати (ДПЛА) можуть забезпечувати розвід-інформації в режимі реального часу, але її правильна інтерпретація аналітиками украй утруднена.
- Проти сил безпеки супротивник часто використовує саморобну зброю, включаючи хімічне.
- Слабо захищені броньовані машини мають вельми обмежене значення в міських умовах.
- Бойова інженерна техніка, особливо броньовані бульдозери, може стати критично значущою в міському бою.
- Боєприпаси об'ємного вибуху (БОВ) дуже ефективні в містах, особливо якщо сторони ігнорують супутні руйнування.
- Не дивлячись на їх наявність, високоточні артилерійські керовані снаряди (PGMS) рідко використовуються в міських діях.
- Авіаційні керовані боєприпаси зазвичай використовувалися набагато більше, ніж артилерійські PGMS, у випадках, коли їх застосуванню не заважали складні метеорологічні умови.
- Протибункерна зброя просто безцінна для міського бою.
- Несмертельні технології рідко використовувалися при виконанні бойових завдань. В той же час, "несмертельна" зброя була ширше задіяна при операціях по контролю над натовпом і придушенні безладів.
- Широке використання "несмертельної" зброї може стати неефективним, тому що демонстранти можуть набувати імунітету до його дії.
- Звичайні військові рації, ймовірно, будуть неефективні для міських дій і роботи в зонах забудови.
Висновок:
Мабуть, що в майбутньому американські сили братимуть участь в операціях низької і середньої інтенсивності в країнах світу, що розвиваються або слаборозвинених. Також ймовірно, що великий відсоток від цих дій виведе американські сили в MOUT. Згідно оцінкам Організації Об'єднаних Націй, міське населення країн, що розвиваються, у всьому світі збільшується приблизно до 150,000 чоловік щодня, з найбільш явним приростом в Африці і Азії.
До 2025 року троє з п'яти з жителів планети житимуть в міських районах. У деяких країнах, що розвиваються, темп зростання міського населення перевищить темпи розвитку міських служб. Житло, вода, і робота буде в дефіциті, викликаючи бідність, хвороби і злочини. Переповнені умови створять середовище соціальної і економічної напруги, яка може кінець кінцем знаходити вихід у формі спалахів люті.
Російський, ізраїльський і британський досвід MOUT служать прикладом військової стратегії, потенційно прийнятної для напівтрадиційних і нетрадиційних сил у всьому світі. Усвідомлюючи себе нездібними протистояти великим, краще озброєним військовим силам в районах бойових дій, важкій артилерії, бронетехніці і високотехнологічним системам управління, слабкіші сили можуть спробувати компенсувати свою слабкість застосуванням асиметричних заходів типу партизанської війни - включаючи партизанську війну на міській місцевості. Використовуючи знайому місцевість в рідних містах для проведення партизанські дії проти втручання звичайних армій, чеченці, ОВП і парамілітарні формування Північної Ірландії використовували нездатність росіян, ізраїльських, і британських озброєних сил адаптувати їх тактику і технологію до міського середовища. Звичайні сили дізналися, що ведення війни нетрадиційними методами в міських умовах вносить труднощі і проблеми, повністю чужі бойовим діям в будь-якому іншому типі місцевості. Хоча росіяни, ізраїльські і особливо британські війська продемонстрували здатність адаптуватися до проблем, що виникли у відповідному MOUT, у кожному випадку були недоліки підготовки (принаймні спочатку в Північній Ірландії), які зробили операцію набагато більше тривалою і дорогий, чим спочатку очікувалося.
Сподіватимемося, що керівництво національного командування розверне підготовку USMC до дій в міських умовах, щоб понизити можливі катастрофічні втрати і супутнє руйнування. Крім того необхідно, щоб американська концепція майбутнього MOUT була розроблена з урахуванням унікальних проблем, які встануть перед ними. Російський, ізраїльський і британський досвід показує, що чинники типу руйнування міської місцевості і присутності нонкомбатантів можуть накладатися один на іншій, що створює тертя, які можуть потенційно знижувати ефективність основних операційних можливостей. Тому розгляд проблем майбутніх MOUT повинен бути багатоступінчатим процесом, що вимагає експертизу доктрини, організації, навчання і освіти, устаткування, і систем підтримки. Істотно, щоб американські військові теоретики вивчили і усвідомили характер міського середовища і її значення для розвитку військового мистецтва на оперативному і тактичному рівні.
Tags: Мистецтво війни