Міномет М120-15 являє собою гладкоствольну жорстку систему, заряджання проводиться з дула. На дуловій частині встановлений запобіжник від подвійного заряджання, та встановлений приціл MUM 706 M
• вага в бойовому положенні: 210 кг;
• скорострільність: 12 постр. /хв;
• дальність стрільби: 7100 м;
Інформація вітчизняної преси про те, що військові отримали перші поставки нового міномета «Молот» від київського заводу «Маяк», навесні-влітку цього року одразу стала сенсацією. Невже український державний концерн «Укроборонпром» зміг адекватно відповісти на запити військових, запропонувати покращений сучасний зразок надзвичайно затребуваної на Східному фронті зброї та у перспективі, налагодивши масовий її випуск, зробити вагомий внесок до української економіки?
Проте, як тільки нова зброя дісталася навчальних полігонів та шанців, захват змінився розчаруванням, подекуди вираженим у не дуже цензурній формі. Для деяких військовиків робота з цим мінометом закінчилася трагічно. Відомо про один смертельний випадок під час навчань на полігоні у Широкому Лані (за висновком слідства причина крилася не у мінометі, а в міні) та, як мінімум, про один випадок розриву труби міномета, коли, на щастя, всі лишилися живими.
У бік «Молота» та його виробників з усіх сторін залунала критика. Крім технічних недоліків, міномету закидають дуже високу, як для вітчизняного зразка зброї, ціну – 483 тисячі грн.
Завод-виробник одразу заявив про проведення додаткових випробувань, виявлення та усунення всіх недоліків, а високу ціну пояснив високими податками в державі. Так, зі слів технічного директора «Маяка» В. Сініцина, фактично, половина вартості міномета надходить до бюджету у вигляді податків.
«Сектор Правди» вирішив з’ясувати, наскільки адекватними є претензії до «Молота».
Скільки коштує «Молот»?
Перше враження від озвученої ціни в майже півмільйона гривень – це, звичайно, шок. Навіть тим громадянам, які не знаються на мінометах, ціна здалася зависокою. Експерти ж стверджують, що ціна завищена у півтора рази. «Сектору Правди» цю інформацію підтвердили як артилеристи УДА, так і в Українській Асоціації Власників Зброї (УАВЗ), куди ми зверталися за коментарями.
Це з одного боку, з іншого – сказати точно, скільки має коштувати конкретна модель міномета, не бачачи всієї документації та технологічного процесу, важко. Однозначно, не можна порівнювати вартість «Молота» з ціною на дорогі авто або техніку. За нашими даними, міномети, які стоять на озброєнні різних держав, можуть коштувати як дорожче, так і дешевше (див. таблицю) за «Молот».
Назва міномета |
Країна- виробник |
Вага в бойовому положенні, кг |
Скорострільність, постр./хв |
Дальність стрільби, м |
Ціна |
Міномет М120-15 «Молот» |
Україна |
210 |
12 |
7100 |
483 тис. грн.* |
TDA MO 120 M65 |
Франція |
104 |
12 |
9000 |
$12250 |
Soltam K6 |
Ізраїль |
144,7 |
16 |
7240 |
$18000 |
*$18757 за курсом НБУ на день написання статті
Міномети 120 калібру зі США коштують в районі 22-24 тисяч доларів. Проте вищенаведене не означає, що Україна може просто придбати міномети у достатній кількості, вийшовши на ринок. Придбання зброї на рівні держави – це не те саме, що придбання автомобіля, хай навіть дорогого і елітного.
Питання, чи потрібно Україні виготовляти власну модель важкого міномета наразі не стоїть - звичайно, потрібно. Але, порівнюючи заявлену ціну за одиницю з аналогами і враховуючи, що всі комплектуючі до «Молота» виготовлені в Україні, обґрунтованість цифри у майже півмільйона викликає певний сумнів.
Такі самі сумніви висловлює УАВЗ, яка розмістила на сайті електронних петицій свою – петицію про підвищення ефективності української оборонної промисловості. Серед вимог: провести аудит діяльності ДК «Укроборонпром» за міжнародними стандартами аудиторської діяльності.
Народний Депутат України Віталій Купрій також спрямував звернення до Президента, Прем’єр Міністра та Голови Державної фіскальної служби, де висвітлив ключові моменти непрозорості у діяльності «Укроборонпрому» та поставив вимогу вжити заходів зі збереження бюджетних коштів на підприємствах, які входять до складу державного концерну.
Соціальні ж мережі, як це часто буває, розділилися на два табори. Одні – наводять аргументи за те, що керівництво «Маяка» називає справедливу ціну на міномети, інші – категорично не погоджуються.
Слід визнати, що УАВЗ має рацію, і без залучення аудиторської фірми зі світовим ім’ям та репутацією знайти правду у питанні вартості «Молота» буде складно.
Проте саме питання ціни не стояло би так гостро, якби до роботи нового міномета не було висунуто так багато претензій.
Чи безпечно стріляти з «Молота»?
Нагадаємо, що у серпні цього року всі ЗМІ цитували Фейсбук діджея-військового Анатолія Топольського, який свідчив, що випробування «Молота» 72-ю ОМБ провалилися: крім усього іншого, з 12 мінометів один розвалився ще до під’їзду на вогневу позицію, а другий – під час першого пострілу.
У жовтні 2016 р. два зразки нового міномета завод "Маяк" передав до 5-го батальйону Української Добровольчої Армії, де під керівництвом комбата Чорного та досвідчених інструкторів-артилеристів вони пройшли цикл нових випробувань.
Мало того, що про нещасні випадки та ексцеси не було і мови, бійці УДА отримали захват від нової зброї.
Серед головних переваг нових «Молотів» вони виділили:
- Високу кучність стрільби. Міномет кладе п’ять мін в одну точку. Це беззаперечна перевага будь-якої нової зброї. Нові незношені стволи дозволяють кучно і влучно стріляти.
- Найкраще у стволів - це запобіжник від подвійного заряджання. Це новий механізм, він ідеально працює, не дає зарядити дві міни у ствол. Завдяки удосконаленням, при пострілі більше не обриває хвостовики мін.
- Маса «Молота» на 60 кг менша за попередні моделі.
- Дещо коротша труба міномета.
- Великою перевагою прицілу нового міномета є те, що у нього можна вставити батарейку і в нічний час мати на монокулярі підсвітку, яка за потреби вимикається. Батарейка розрахована на рік безперервної роботи. Це дуже зручно.
- Раніше приціли мінометів давали збільшення із кратністю 2,5, а в «Молота» збільшення регулюється, як у біноклі, що також є конструктивною перевагою.
За одностайними свідченнями бійців УДА міномет чудово працює на середніх відстанях стрільби. Максимальна дальність ефективної безпечної влучної стрільби - 5100 м, при заявленій максимальній для «Молота» 7100 м.
Чому міномет не рекомендується використовувати при далекобійній стрільбі (до того часу, поки виробник не усуне всі зауваження) стане зрозуміло з опису його слабких сторін.
Які недоліки були виявлені під час випробувань?
Головна проблема «Молота» полягає в тому, що при експлуатації міномета на максимальних показниках – дальність стрільби, довороти праворуч-ліворуч - він може вийти з ладу. Причиною цього, ймовірно, є погана якість металу та лиття.
- Двонога-лафет добре працює лише на центральному положенні. При граничних доворотах праворуч-ліворуч, вона може витримати десять-дванадцять пострілів. Потім черв'ячні пари хрустять та ламаються, метал не витримує. Очевидці свідчать, що метал легко гнеться, він не загартований.
- Плита міномета може лопнути при стрільбі навіть на шостому заряді, вже не кажучи про далекобійну стрільбу.
- Труба міномета має трохи конічну форму, знизу товща - згори тонша. І у тоншій частині від механічних впливів можуть з’являтися вм’ятини.
Всі вищезазначені проблеми легко вирішуються, якщо дотримуватися технічних норм при литті металу.
Великим зауваженням до заводу-виробника «Молота» є те, що для міномета не були складені свої таблиці стрільби, а лише дещо відкориговані старі. На жаль, вони абсолютно не підходять, а без вірних таблиць прицільна стрільба неможлива. Зазначимо, що в УДА розроблені власні таблиці стрільби до «Молота», саме тому бійці отримали такі високі результати по влучності.
Серед побажань, як ще можна вдосконалити цю зброю, найчастіше звучало: зменшити норматив переведення з бойового стану в похідний із двох хвилин хоча б до хвилини двадцять. Це значно підвищить маневреність міномета і можливості його ефективного використання у бою.
Що ж на виході?
Командир 5-го батальйону УДА Чорний стверджує, що «Молот» - це найкращий міномет, із яким він працював.
Відомий волонтер та блогер Serg Marco в дискусії про «Молот» на Фейсбуці також говорить про те, що міномет отримав високу оцінку від 3 батальйону 79 бригади. Бійці зізнаються, що отримали справжній «кайф», працюючи з «Молотів» під Водяним.
Виходячи з отриманої інформації, можна говорити про те, що завод «Маяк» відповідально підійшов до критики свого продукту і провів значну роботу з усунення виявлених недоліків. Радує, що виробник готовий співпрацювати з громадськістю та прислуховуватися до слів військових, які перебувають на передовій, та добровольців.
В той же час практика, коли нову зброю доводиться буквально «обробляти напилком» вже після запуску зразків у масове виробництво і поставок на передову, є ганебною і мусить бути викорінена як на окремому підприємстві, так і у рамках всього державного концерну. Велика роль у цьому процесі відводиться, як завжди, активній частині суспільства, котра завжди готова забезпечити надійний тил бійцям, які захищають Україну.
І замість післямови:
Поради від артилеристів УДА для тих, хто працює з «Молота»
- Використовувати актуальну таблицю стрільби.
- Стріляти 1,2,3 і 4 зарядами. 5, 6 і дальнобій поки що під забороною.
- Не стріляти «на накол» міни, а лише «зі шнура».
- Проводити обслуговування міномета відповідно до діючих нормативних вимог.
- Дотримуватися техніки безпеки.
- При виявленні конструкційних дефектів або проблем, негайно доповідати командуванню та складати відповідні рапорти.
Наводимо повний текст статті, опублікованої у фронтовій газеті "Сектор ДІЇ" №1 за січень 2017 р.
Tags: Сектор Дії