Hot Topics:       Front Line News             "Letters to the front line"      News of the day      
Чи стане «Молот» гідною зброєю для української армії?

Міномет М120-15 являє собою гладкоствольну жорстку систему, заряджання проводиться з дула. На дуловій частині встановлений запобіжник від подвійного заряджання, та встановлений приціл MUM 706 M

• вага в бойовому положенні: 210 кг;
• скорострільність: 12 постр. /хв;
• дальність стрільби: 7100 м;

Інформація вітчизняної преси про те, що військові отримали перші поставки нового міномета «Молот» від київського заводу «Маяк», навесні-влітку цього року одразу стала сенсацією. Невже український державний концерн «Укроборонпром» зміг адекватно відповісти на запити військових, запропонувати покращений сучасний зразок надзвичайно затребуваної на Східному фронті зброї та у перспективі, налагодивши масовий її випуск, зробити вагомий внесок до української економіки?

Проте, як тільки нова зброя дісталася навчальних полігонів та шанців, захват змінився розчаруванням, подекуди вираженим у не дуже цензурній формі. Для деяких військовиків робота з цим мінометом закінчилася трагічно. Відомо про один смертельний випадок під час навчань на полігоні у Широкому Лані (за висновком слідства причина крилася не у мінометі, а в міні) та, як мінімум, про один випадок розриву труби міномета, коли, на щастя, всі лишилися живими.

У бік «Молота» та його виробників з усіх сторін залунала критика. Крім технічних недоліків, міномету закидають дуже високу, як для вітчизняного зразка зброї, ціну – 483 тисячі грн.

Завод-виробник одразу заявив про проведення додаткових випробувань, виявлення та усунення всіх недоліків, а високу ціну пояснив високими податками в державі. Так, зі слів технічного директора «Маяка» В. Сініцина, фактично, половина вартості міномета надходить до бюджету у вигляді податків.

«Сектор Правди» вирішив з’ясувати, наскільки адекватними є претензії до «Молота». 

Скільки коштує «Молот»?

Перше враження від озвученої ціни в майже півмільйона гривень – це, звичайно, шок. Навіть тим громадянам, які не знаються на мінометах, ціна здалася зависокою. Експерти ж стверджують, що ціна завищена у півтора рази. «Сектору Правди» цю інформацію підтвердили як артилеристи УДА, так і в Українській Асоціації Власників Зброї (УАВЗ), куди ми зверталися за коментарями.

Це з одного боку, з іншого – сказати точно, скільки має коштувати конкретна модель міномета, не бачачи всієї документації та технологічного процесу, важко. Однозначно, не можна порівнювати вартість «Молота» з ціною на дорогі авто або техніку. За нашими даними, міномети, які стоять на озброєнні різних держав, можуть коштувати як дорожче, так і дешевше (див. таблицю) за «Молот».

Назва міномета

Країна- виробник

Вага в бойовому положенні, кг

Скорострільність, постр./хв

Дальність стрільби, м

Ціна

Міномет М120-15 «Молот»

Україна

210

12

7100

483 тис. грн.*

TDA MO 120 M65

Франція

104

12

9000

$12250

Soltam K6

Ізраїль

144,7

16

7240

$18000

*$18757 за курсом НБУ на день написання статті

Міномети 120 калібру зі США коштують в районі 22-24 тисяч доларів. Проте вищенаведене не означає, що Україна може просто придбати міномети у достатній кількості, вийшовши на ринок. Придбання зброї на рівні держави – це не те саме, що придбання автомобіля, хай навіть дорогого і елітного.

Питання, чи потрібно Україні виготовляти власну модель важкого міномета наразі не стоїть - звичайно, потрібно. Але, порівнюючи заявлену ціну за одиницю з аналогами і враховуючи, що всі комплектуючі до «Молота» виготовлені в Україні, обґрунтованість цифри у майже півмільйона викликає певний сумнів.

Такі самі сумніви висловлює УАВЗ, яка розмістила на сайті електронних петицій свою – петицію про підвищення ефективності української оборонної промисловості. Серед вимог: провести аудит діяльності ДК «Укроборонпром» за міжнародними стандартами аудиторської діяльності.

Народний Депутат України Віталій Купрій також спрямував звернення до Президента, Прем’єр Міністра та Голови Державної фіскальної служби, де висвітлив ключові моменти непрозорості у діяльності «Укроборонпрому» та поставив вимогу вжити заходів зі збереження бюджетних коштів на підприємствах, які входять до складу державного концерну.

Соціальні ж мережі, як це часто буває, розділилися на два табори. Одні – наводять аргументи за те, що керівництво «Маяка» називає справедливу ціну на міномети, інші – категорично не погоджуються.

Слід визнати, що УАВЗ має рацію, і без залучення аудиторської фірми зі світовим ім’ям та репутацією знайти правду у питанні вартості «Молота» буде складно.

Проте саме  питання ціни не стояло би так гостро, якби до роботи нового міномета не було висунуто так багато претензій.

Чи безпечно стріляти з «Молота»?

Нагадаємо, що у серпні цього року всі ЗМІ цитували Фейсбук діджея-військового Анатолія Топольського, який свідчив, що випробування «Молота» 72-ю ОМБ провалилися: крім усього іншого, з 12 мінометів один розвалився ще до під’їзду на вогневу позицію, а другий – під час першого пострілу.

У жовтні 2016 р. два зразки нового міномета завод "Маяк" передав до 5-го батальйону Української Добровольчої Армії, де під керівництвом комбата Чорного та досвідчених інструкторів-артилеристів вони пройшли цикл нових випробувань.

Мало того, що про нещасні випадки та ексцеси не було і мови, бійці УДА отримали захват від нової зброї.

Серед головних переваг нових «Молотів» вони виділили:

 • Високу кучність стрільби. Міномет кладе п’ять мін в одну точку. Це беззаперечна перевага будь-якої нової зброї. Нові незношені стволи дозволяють кучно і влучно стріляти.
 • Найкраще у стволів - це запобіжник від подвійного заряджання. Це новий механізм, він ідеально працює, не дає зарядити дві міни у ствол. Завдяки удосконаленням, при пострілі більше не обриває хвостовики мін.
 • Маса «Молота» на 60 кг менша за попередні моделі.
 • Дещо коротша труба міномета.
 • Великою перевагою прицілу нового міномета є те, що у нього можна вставити батарейку і в нічний час мати на монокулярі підсвітку, яка за потреби вимикається. Батарейка розрахована на рік безперервної роботи. Це дуже зручно.
 • Раніше приціли мінометів давали збільшення із кратністю 2,5, а в «Молота» збільшення регулюється, як у біноклі, що також є конструктивною перевагою.

За одностайними свідченнями бійців УДА міномет чудово працює  на середніх відстанях стрільби. Максимальна дальність ефективної безпечної влучної стрільби -  5100 м, при заявленій максимальній для «Молота» 7100 м.

Чому міномет не рекомендується використовувати при далекобійній стрільбі (до того часу, поки виробник не усуне всі зауваження) стане зрозуміло з опису його слабких сторін.

Які недоліки були виявлені під час випробувань?

Головна проблема «Молота» полягає в тому, що при експлуатації міномета на максимальних показниках – дальність стрільби, довороти праворуч-ліворуч - він може вийти з ладу. Причиною цього, ймовірно, є погана якість металу та лиття.

 • Двонога-лафет добре працює лише на центральному положенні. При граничних доворотах праворуч-ліворуч, вона може витримати десять-дванадцять пострілів. Потім черв'ячні пари хрустять та ламаються, метал не витримує. Очевидці свідчать, що метал легко гнеться, він не загартований.
 • Плита міномета може лопнути при стрільбі навіть на шостому заряді, вже не кажучи про далекобійну стрільбу.
 • Труба міномета має трохи конічну форму, знизу товща - згори тонша. І у тоншій частині від механічних впливів можуть з’являтися вм’ятини.

Всі вищезазначені проблеми легко вирішуються, якщо дотримуватися технічних норм при литті металу.

Великим зауваженням до заводу-виробника «Молота» є те, що для міномета не були складені свої таблиці стрільби, а лише дещо відкориговані старі. На жаль, вони абсолютно не підходять, а без вірних таблиць прицільна стрільба неможлива. Зазначимо, що в УДА розроблені власні таблиці стрільби до «Молота», саме тому бійці отримали такі високі результати по влучності.

Серед побажань, як ще можна вдосконалити цю зброю, найчастіше звучало: зменшити норматив переведення з бойового стану в похідний із двох хвилин хоча б до хвилини двадцять. Це значно підвищить маневреність міномета і можливості його ефективного використання у бою.

Що ж на виході?

Командир 5-го батальйону УДА Чорний стверджує, що «Молот» - це найкращий міномет, із яким він працював.

Відомий волонтер та блогер Serg Marco в дискусії про «Молот» на Фейсбуці також говорить про те, що міномет отримав високу оцінку від 3 батальйону 79 бригади. Бійці зізнаються, що отримали справжній «кайф», працюючи з «Молотів» під Водяним.

Виходячи з отриманої інформації, можна говорити про те, що завод «Маяк» відповідально підійшов до критики свого продукту і провів значну роботу з усунення виявлених недоліків. Радує, що виробник готовий співпрацювати з громадськістю та прислуховуватися до слів військових, які перебувають на передовій, та добровольців.

В той же час практика, коли нову зброю доводиться буквально «обробляти напилком» вже після запуску зразків у масове виробництво і поставок на передову, є ганебною і мусить бути викорінена як на окремому підприємстві, так і у рамках всього державного концерну. Велика роль у цьому процесі відводиться, як завжди, активній частині суспільства, котра завжди готова забезпечити надійний тил бійцям, які захищають Україну.

І замість післямови:

Поради від артилеристів УДА для тих, хто працює з «Молота»

 • Використовувати актуальну таблицю стрільби.
 • Стріляти 1,2,3 і 4 зарядами. 5, 6 і дальнобій поки що під забороною.
 • Не стріляти «на накол» міни, а лише «зі шнура».
 • Проводити обслуговування міномета відповідно до діючих нормативних вимог.
 • Дотримуватися техніки безпеки.
 • При виявленні конструкційних дефектів або проблем, негайно доповідати командуванню та складати відповідні рапорти.

Наводимо повний текст статті, опублікованої у фронтовій газеті "Сектор ДІЇ" №1 за січень 2017 р.


Tags: Сектор ДіїMarch, 14, the Volunteer's Day in Ukraine

We are the volunteers. We are people of idea, action, and good will. It is always difficult with us. It is hard for the authorities, officials, leaders, and commanders at all levels. Why is it so? For we have the freedom to maneuver that the executives, being bound by statute, regulations, and salary, do not have. We have faced with this so many times for the last three years of war that one cannot count.

Coordinating our combat operations and maneuvers with the commanders of the Ukrainian Armed Forces and the ATO command, we always had a freedom in relation to the obsolete army rules and soviet-type bureaucracy - the battalions were built as military necessity and our possibilities dictated us but not the instructions covered with gunpowder. We were armed with what could be obtained or made by our craftsmen's hands.

We are inconvenient as the authorities can't understand how they can influence us. Despite the daily fights with the enemy at the forefront we are constantly present in the information battles. The provocations were staged against us, then our fighters were arrested or a base of one of the battalions was surrounded.

We are still inconvenient now as we have the constitutional right to be at the forefront, to get wounded and die, but in the information zone we remain as "wearenotthere". What is the phenomenon of volunteer movement in Ukraine?

The basis of the volunteer movement - from a heartfelt assistance to the front and trenches at the line - is the sacrifices. That is the daily willingness to sacrifice: work, time, money, forces, health, and life. There are no saints among us. Our characters are damaged by the battles, the manners are distorted by the constant stress, and there is an uneasy temper. If we remove all this, as the husk, then each volunteer has one thing in common - the self-sacrifice.

And it is not us who should judge its amount or size - in the end only God knows what is bigger: a million from the rich or a last hryvnia from the widow. The true sacrifice doesn't expect "neither glory nor reward" because it is the spiritual essence of the human soul. Those people, who devoted their lives to enrichment, career, and comfortable living, have a difficulty to understand us at once.

And we do not expect the understanding! We hope for only one thing - all people of Ukraine, who have felt the responsibility or call of the heart to give something to the plundered Mother, will be unified. The idea of Nation's rebirth and building the national state - united and independent - would light so much the people's hearts that this fire would burn down all group interests and personal ambitions. Then everyone would understand what it means to be a volunteer.

We will win!


A statement by Dmytro Yarosh about sentencing of Mykola Karpyuk

Almost coincided, with a difference of one day, there were two events related to the Ukrainian prisoners of war: Nadiya Savchenko returned home, and an astronomical sentence - 22.5 years - was given to the kidnapped by the Russian Security Services Mykola Karpyuk - a patriot and a nationalist, a leader of the UNA-UNSO, who was my substitute in the days when I was heading the movement "Right Sector".

While the fate of Savchenko, when she was a prisoner, was watched by the whole world, and her return was an event of nationwide scale, the abduction of Karpyuk, tortures, to which he and the other person involved in the case Stanislav Klikh, were subjected, the falsified case itself, and now meaningless sentence (because all the fellows of Mykola know that he did not fight in Chechnya) - the Ukrainian government, the international community, either do not react at all, or react to a minimum.

Rejoicing Nadia Savchenko return, we should not forget about one of those who are still in captivity. Even if we manage to return them only after the victory, then we have to make this victory come faster.

I declare that we with my fellows have done, do, and will do everything possible to bring back Mykola Karpyuk home. By means either as an attempt to influence the Ukrainian and international official structures, or as non-standard steps in the military field.

Mykola Karpyuk and all the Ukrainian prisoners of war, contained on the territory of the occupying country and on the Ukrainian territories temporarily controlled by collaborators and Russian-terrorist groups, will return home.

Victory will be ours.

Dmytro Yarosh


Dmytro Yarosh's statement about "the special status" of the occupied territories

After the visit to Kyiv of Victoria Nuland, the United States Assistant Secretary of State, the information has appeared that was partially repudiated by Mrs. Nuland after a wave of indignation in the Ukrainian society - that the United States is expecting almost immediate implementation of amendments to the Constitution from Ukraine as to the special status of Donbas, amnesty of mercenaries and conduction of the election on the occupied territories.

First of all, no other single country is able to hold the elections on the territories occupied by an enemy. Initially, these territories should be freed.

Secondly, the Russian propaganda has received a de facto monopoly in shaping a part of our countrymen's worldview because our government was incapable for 20 years to provide the Ukrainian product of good quality in the Donbas region. During two years of war our fellow citizens have been consuming ONLY the anti-Ukrainian information. To conduct the elections under such conditions in the Donbas is same as to conclude a peace with Germany in the 40's of the last century and hold the elections there. The leading figures of the Nazi regime would certainly win in these, so called completely honest, elections under the international supervision.


The invaders, collaborators, international terrorists and simply the government criminals should lay down their arms in the first place - under the guarantees of amnesty for the low rank participants of antigovernmental formations and who are not implicated in the grave crimes. The constitutional system should be fully restored, and a lengthy procedure must be held, that is similar to the German denazification. Having received the guarantees that none of the state criminals will be in power, the elections can be held.

Thirdly, the proposed changes to the Constitution are not the compromise but rather the capitulation to the enemy, because Russia has demanded it from the very beginning.

The elections on the occupied territories and "the special status" would mean that Ukraine will receive the territories in its unity that are de facto controlled by Russia with a help of local antigovernment powers, and it will be forced to carry out the pro-Russian politics by their demands.

Our guys fought, died and received the wounds; they have returned to combat from the hospitals or have become disabled for the rest of their lives; their families carried and continue carrying the burden of war; the volunteers, who still continue to hold the front, have fought and continue fighting, but not for that.

The pressure on Ukraine from some Western countries is caused by one reason: a mediator in the negotiations always insists on concessions from that side that looks to be weaker. Maidan and two years of war have changed us, but didn't change those who didn't participate in that. In Ukraine some still see, by inertia, the object but not a subject of geopolitics. They always put the pressure on us demanding not to seek a withdrawal from the USSR or to agree with Yanukovych. We must stop submissively playing the weak one, and the pressure will gradually diminish.

This is entirely consistent with the statements of the incumbent President. We were weak before the Minsk-1 but right now our army and other structures, being associated with defence of the state, have been reorganized, strengthened and became stronger. So there is no longer any sense to support a format of talks that are harmful for the national interests.

The talks with the so-called "DPR" or "LPR”, which some countries demand from Ukraine, are the violation of the fundamental principals in the international community - there can be no negotiations with the terrorists. Moreover, when they have attacked Debaltseve right after the Minsk-2, the terrorists showed that all the agreements would be violated by them the next day.

Taken into consideration the above said, we insist on leaving the format of the Minsk talks and beginning a qualitatively new international cooperation as to the joint defense from a country-aggressor, inviting Poland, the Baltic countries, Romania and Turkey to this process.

We remember every drop of blood shed for the Ukrainian Donbas and sovereign Ukraine, and we will not allow anybody to encroach on that, which it was spilled for.

We are the statesmen. We will not surrender a single inch of our land.

We have learned to be strong. Victory will be ours.

Dmytro Yarosh
The Leader of National Movement "The Yarosh Statehood Initiative"

News

 • March, 14, the Volunteer's Day in Ukraine

  We are the volunteers. We are people of idea, action, and good will. It is always difficult with us. It is hard for the authorities, officials, leaders, and commanders at all levels. Why is it so? For we have the freedom to maneuver that the executives, being bound by statute, regulations, and salary, do not have. We have faced with this so many times for the last three years of war that one cannot count.

  Coordinating our combat operations and maneuvers with the commanders of the Ukrainian Armed Forces and the ATO command, we always had a freedom in relation to the obsolete army rules and soviet-type bureaucracy - the battalions were built as military necessity and our possibilities dictated us but not the instructions covered with gunpowder. We were armed with what could be obtained or made by our craftsmen's hands.

  We are inconvenient as the authorities can't understand how they can influence us. Despite the daily fights with the enemy at the forefront we are constantly present in the information battles. The provocations were staged against us, then our fighters were arrested or a base of one of the battalions was surrounded.

  Read more ...
 • Action "Give the deserved recognition to the Volunteers!" at the Kyiv regional council

  Today the National Movement "Action" held an event "Give the deserved recognition to the Volunteers!” at the Kyiv regional council.

  The event was attended by activists, volunteers of ATO, participants of the hottest military battles with the invaders of Ukraine, who after two years of warfare are still not recognized as ATO participants. Therefore, they and their families do not receive adequate support from the state, and most importantly - they do not have an official recognition as defenders of Ukraine.

  That is why a draft resolution "On the status of the war veterans-volunteer combatants" was submitted to the Kyiv Regional Council, which also will be submitted to the local councils throughout Ukraine. This document is intended to recognize the volunteers who participated in the fighting in the area ATO as fighters for the freedom and independence of Ukraine and introduce the following concepts to the Ukrainian legislation: volunteering war veterans, disabled volunteering war veterans, and volunteers involved in fighting. Accordingly, the financing costs associated with the introduction of these concepts will be at the expense of the local budgets in the manner prescribed by the Law of Ukraine "On the status of war veterans and warranties of their social protection".

  Today the draft resolution "On the status of the war veterans-volunteer combatants" was admitted by the relevant committee of the Kyiv regional council for consideration. According to the preliminary information, our draft resolution will be submitted to the session of the Council on June 14. So, we thank everyone who have contributed to our action and who are helping our soldiers to get the deserved title of defender of Ukraine.

 • A representative of the National Movement "Action" is running for the Parliament

  The Central Election Commission accepted a package of documents for registration of a parliamentary candidate in the midterm elections to the Verkhovna Rada of Ukraine on July 17, 2016 from Hlahovych Mykhailo Vasylovych. The candidate is self-nominated, running from the 85th constituency (Ivano-Frankivsk region).

  Mykhailo Hlahovych can rightly be considered a candidate to become a deputy from the new generation because he is not a representative of the "old faces" and not involved in dubious political processes. Instead, from the age of 17 he worked in the field of public health. He worked his way up from nurse to surgeon, PhD, associate professor. He has about 50 scientific papers and 4 patented inventions.

  Read more ...