Hot Topics:       Front Line News             "Letters to the front line"      News of the day      

Система. Версія 2.0 - Перезавантаження

Під час подій на Майдані усі говорили, що “Стратегічна мета Майдану - це зміна ситеми влади”. Це те, за що стояли і проливали свою кров сотні тисяч патріотів по всій Україні і, на жаль, продовжують проливати її сьогодні в боротьбі проти російської окупації. Однак на сьогодні Система залишається незмінною.

Що нам робити? Як змінити Систему?!

Як кажуть: «Коли не знаєш з чого почати – почни з початку!»

Оскільки спосіб обрання влади (вибори) - це є початок легітимності будь-якої влади, тому починати треба саме звідси. Спочатку народ обирає владу на виборах, а далі вже відбуваються усі інші процеси: формування системи органів влади, розподіл повноважень між органами влади і т.д. Тому зміну системи потрібно починати зі зміни способу обрання влади.

У чому проблема України і звідки ростуть корені корумпованої влади?

Все починається з народу. Народ – єдине джерело влади в Україні - і передає свої повноваження шляхом проведення виборів, оскільки на сьогодні це єдина демократична процедура наділення владою.

В існуючій системі основною проблемою є колективна безвідповідальність, яку ми самі встановили і підтримуємо. Зараз ми маємо ситуацію, коли кожен громадянин, якому виповнилося 18 років - має право обирати. Все це звучить дуже красиво, але на практиці це перетворилося у систему, де голоси купують/продають і навіть «віджимають» під погрозами звільнення з роботи і т.д. Все відбувається за принципом “проголосували і забули”.

В Україні була і чиста мажоритарна система, і пропорційна, і змішана, і «відкриті списки» на останніх місцевих виборах були, а результат - один і той самий. Обирають популістів, некомпетентних демагогів і корумпованих казнокрадів.

Останні виборчі кампанії показують, що гроші найкраще забезпечують результат. Як правило, за допомогою підкупу (продуктовий набір), скупки голосів (по 300-500 гривень) і за півлітра горілки можна забезпечити перемогу будь-якого негідника.

Технологія проста. Спочатку людей доводять до злиднів, а потім спекулюють на стражданнях і купують голоси. Про яку появу середнього класу ми можемо говорити? Олігархам просто не вигідно руками своїх кишенькових партій створювати умови для появи конкурентів.

Якщо зобразити схематично процедуру проведення виборів в Україні, то вона відбувається за наступним замкненим колом:

Нова виборча система та відповідальне громадянство. Перезавантаження

Чому у нас виникають майдани? Тому що громадянське суспільство, яке складає близько 10% громадян, в своєму розвитку в кілька разів вище за державні інститути і політикум. Цей креативний клас досить гостро реагує на несправедливість і відчуження влади від людей. І саме вони виходять на Майдан, коли прірва між владою і громадянином досягає рівня Маріанської западини.

Можна перемогти на Майдані, можна скинути чергового Януковича, захищати країну на війні, але замість оновлення та зміни системи на виборах, більшість виборців продасть свій голос черговому популістському олігархічному проекту.

Практично усі політичні еліти скуповують голоси виборців за дрібний прайс. Вони беруть безпосередню участь у зміцненні олігархічного правління в Україні і ділять політичну ренту.
Що ж робити, як розірвати це замкнене коло?

Все починається з відповідальності громадянина, який голосує.

Громадянин має бути відповідальним за свій вибір перед виборами, під час виборів та після виборів. Механізми втілення цієї ідеї можуть бути різними і мають відповідати вимогам поточної ситуації в країні та застосуванням усіх можливих запобіжників.

Для того, щоб починати дискусію, пропонуємо таке визначення термінів:

Громадя́нин — людина певної країни. Ця приналежність є формально юридично оформленою. Як член певного соціуму громадянин має певні права та обов'язки, щодо цього соціуму і підпорядковується певним (прийнятим в громаді) нормам поведінки. Громадянами є ті, хто підписав Суспільний договір і склав іспит на знання: а) української мови; б) історії України; в) основ конституційного ладу. Це дає право громадянам голосувати, бути обраними і обіймати посади в органах державної влади та силових структурах. Право створювати і бути членами політичних партій мають тільки громадяни.

Житель - людина певної країни. Ця приналежність є формально юридично оформленою. У порівнянні з громадянином має менше обов’язків та прав. Не має права обирати та бути обраним.

Делегат - громадянин, котрого обирає місцева громада відкритим голосуванням з метою делегування йому повноважень по обранню депутатів різних рівнів, міського/сільського голови та Президента.

Безумовний дохід

- кошти, які поступають безпосередньо на банківський рахунок громадянина, як сплата за користування надрами та іншими природними ресурсами Держави. Такий дохід не оподатковується та є безумовним правом громадянина.

Досвід інших країн

Дивлячись на свіжий і дуже цікавий досвід Ісландії, де сам народ написав нову конституцію, а також на досвід прямої демократії бразильського міста Порто Алегро, ми приходимо до ідеї відповідального громадянства, яке на практиці втілюється через 2-рівневу виборчу систему. Прості громадяни повинні обрати з-поміж себе достойних – відповідальних громадян, тих, хто не належить до жодної існуючої політичної партії, кожного з таких «делегатів» повинні відрекомендувати як мінімум 10 громадян. При цьому громадяни самі відкритим голосуванням обирають делегата.

Саме відповідальні громадяни (делегати) – повинні стати тими, хто потім буде фахово обирати поміж кандидатів у президенти/депутати України, контролювати їх діяльність, а у разі якщо ті оберуть хибний шлях – відкликати їх в найкоротші терміни.

Відповідальним громадянином є той, хто:

Відповідає критеріям – вимогам до делегата (віковий ценз (від і до), досвід роботи, відсутність судимості, позапартійність та ін.). • склав іспити на знання: а) української мови; в) основ Конституційного ладу; г) політичної історії України. • підписав новий Суспільний договір; • взяв на себе обов’язок служити (військова або альтернативна служба) • бере участь в співуправлінні країною.

Це дає право відповідальним громадянам: • голосувати та здійснювати постійний контроль за обраними. • відкликати депутатів, мерів та ін. обраних осіб з займаних посад; • Отримувати безумовний дохід від експлуатації природних ресурсів держави (як гарантію незалежності від політичних партій).

Що це означає на практиці?

Де-факто це означає, що владу в державі буде обирати розумна меншість, яку призначить (відрекомендує) сам народ. І народ достеменно знатиме, хто ці люди і чи можна їм довіряти, бо це будуть ваші друзі/батьки/брати/сестри/сусіди. Жодного призначення зі сторони та жодного нав’язування. Ця делегована меншість зобов’язується створити та виконувати новий Суспільний Договір та повсякденно слідкувати за обранцями і в разі потреби швидко замінити їх. Так само замінений може бути і сам делегат на вимогу громадян, які його обрали.

Трохи інфографіки:

Нова виборча система та відповідальне громадянство. Перезавантаження

Що нам дає така 2-рівнева система виборів заснована на відповідальному громадянстві?

1) Зменшення витрат на проведення виборів у 5-7 разів - через 10-кратне зменшення кількості виборців, яких потрібно обслуговувати в день виборів.
2) Зменшення імовірності маніпулювання вибором - розумними і активними людьми, які свідомо обрали шлях відповідального громадянства, дуже важко маніпулювати. Їх не купиш за 500 гривень чи пакет гречки.
3) Втілення на практиці основного принципу меритократії - приведення до влади достойних. Вже сам факт того, що правом голосу народ наділятиме лише тих, кого вважатиме достойним і тих, хто відповідає мінімальним (пороговим) критеріям дає великий шанс, що кращі оберуть кращу владу і кращі прогресивні ідеї, а не більші “пакети гречки”.
4) Обрання професійних менеджерів, які забезпечать сталий розвиток країни. Ймовірність проскочити в парламент різного роду політиканів, демагогів і інших «кровосісів» зменшиться на порядок, якщо обиратимуть розумні і досвідчені громадяни.
5) Громадяни завжди будуть знати, хто обрав для них владу. Це буде конкретна людина, яку вони знають в лице, яка взяла на себе відповідальність обрати (для них і для себе) людей з конкретною програмою дій. І з якого завжди можна запитати. Тому є великий шанс, що нарешті зникне колективна безвідповідальність як зі сторони народу за свій вибір, так і зі сторони обранців за їхню бездіяльність.
6) Протидія узурпації влади через постійне чергування делегатів. Делегат - це не “месія”, і процедура його заміни та/або відкликання повинна бути такою ж простою, як і процедура його призначення. Якщо делегат не справляється зі своєю роботою, його можуть відкликати простою більшістю голосів люди, які його обрали.
7) Залучення до виборів громадян, які з тих чи інших підстав перебувають за кордоном. 2-рівнева система виборів цілком може передбачати дистанційне голосування, що дозволить громадянам, які перебувають у відрядженнях за кордоном приймати активну участь у виборах без шкоди для їхньої ділової активності. Так само голосувати за свій регіон змогли б переселенці з окупованих територій, які були змушені виїхати під натиском окупації, а це сотні тисяч гідних українців з Донбасу та Криму.
8) Можливість швидкого та дешевого впровадження електронного урядування. Із 10-кратним зменшенням кількості кінцевих виборців затрати на технічне обладнання процесу електронного голосування знижуються пропорційно.

Дворівнева виборча система, заснована на відповідальному громадянстві – це перший крок до якісних змін, пусковий гачок, який зможе запустити та забезпечити укладення нового Суспільного Договору заснованого на новій системі народовладдя.

Для України сьогодні життєво необхідним є виокремити активних, розумних, енергійних людей, які готові взяти на себе відповідальність за долю своєї країни, зможуть сприйняти необхідні новації і провести потрібні реформи. Ці люди мають стати провідниками трансформації суспільства та взяти на себе відповідальність за реформування країни. І якщо ми говоримо, що перший етап революції Гідності дав нам свободу, то другий має створити передумови до появи відповідального громадянства.

Для отримання якісної влади мають бути певні вимоги як до кандидатів, так і до виборців. У багатьох розвинених країнах немає “загального виборчого права”, натомість мешканці країни поділяються на “громадян” та “негромадян” (або жителів).

Статус «негромадянина» багато в чому пов'язаний з обмеженням прав. Так у Латвії негромадяни не можуть служити в правоохоронних органах, охороняти в'язниці, працювати чиновниками, адвокатами, нотаріусами, фармацевтами, працівниками Служби державних податків, РАЦСів і ін. Також існують обмеження в соціальних і економічних правах: у придбанні нерухомості, у правах на приватизаційні сертифікати, в підрахунку пенсійного стажу, у праві володіти зброєю, у виїзді без віз в деякі країни ЄС тощо.

P.S. Скоро настане час “Ч”

Цього року Євросоюз, Америка та Росія будуть спонукати Україну до внесення законопроекту про вибори на окупованих територіях. Наступний крок – легітимізація окупаційних режимів і внесення змін до Конституції щодо особливого статусу ОРДЛО.

Запровадження Інституту відповідального громадянства та 2-рівневої системи виборів унеможливить окремий статус для окупованих територій, оскільки голосувати будуть не просто мешканці з окупованих територій, а відповідальні громадяни, серед яких сотні тисяч, які вимушено покинули свої домівки, це стане запобіжником від потрапляння до парламенту антиукраїнських сил і запорукою того що справжній голос Донбасу таки почують.

Автори: Богдана Бабич, політичний психолог, Михайло Петелицький, підприємець та громадський діяч, Сергій Миронюк, учасник війни з Росією, громадський діяч)

Tags: Будуймо свою Україну!March, 14, the Volunteer's Day in Ukraine

We are the volunteers. We are people of idea, action, and good will. It is always difficult with us. It is hard for the authorities, officials, leaders, and commanders at all levels. Why is it so? For we have the freedom to maneuver that the executives, being bound by statute, regulations, and salary, do not have. We have faced with this so many times for the last three years of war that one cannot count.

Coordinating our combat operations and maneuvers with the commanders of the Ukrainian Armed Forces and the ATO command, we always had a freedom in relation to the obsolete army rules and soviet-type bureaucracy - the battalions were built as military necessity and our possibilities dictated us but not the instructions covered with gunpowder. We were armed with what could be obtained or made by our craftsmen's hands.

We are inconvenient as the authorities can't understand how they can influence us. Despite the daily fights with the enemy at the forefront we are constantly present in the information battles. The provocations were staged against us, then our fighters were arrested or a base of one of the battalions was surrounded.

We are still inconvenient now as we have the constitutional right to be at the forefront, to get wounded and die, but in the information zone we remain as "wearenotthere". What is the phenomenon of volunteer movement in Ukraine?

The basis of the volunteer movement - from a heartfelt assistance to the front and trenches at the line - is the sacrifices. That is the daily willingness to sacrifice: work, time, money, forces, health, and life. There are no saints among us. Our characters are damaged by the battles, the manners are distorted by the constant stress, and there is an uneasy temper. If we remove all this, as the husk, then each volunteer has one thing in common - the self-sacrifice.

And it is not us who should judge its amount or size - in the end only God knows what is bigger: a million from the rich or a last hryvnia from the widow. The true sacrifice doesn't expect "neither glory nor reward" because it is the spiritual essence of the human soul. Those people, who devoted their lives to enrichment, career, and comfortable living, have a difficulty to understand us at once.

And we do not expect the understanding! We hope for only one thing - all people of Ukraine, who have felt the responsibility or call of the heart to give something to the plundered Mother, will be unified. The idea of Nation's rebirth and building the national state - united and independent - would light so much the people's hearts that this fire would burn down all group interests and personal ambitions. Then everyone would understand what it means to be a volunteer.

We will win!


A statement by Dmytro Yarosh about sentencing of Mykola Karpyuk

Almost coincided, with a difference of one day, there were two events related to the Ukrainian prisoners of war: Nadiya Savchenko returned home, and an astronomical sentence - 22.5 years - was given to the kidnapped by the Russian Security Services Mykola Karpyuk - a patriot and a nationalist, a leader of the UNA-UNSO, who was my substitute in the days when I was heading the movement "Right Sector".

While the fate of Savchenko, when she was a prisoner, was watched by the whole world, and her return was an event of nationwide scale, the abduction of Karpyuk, tortures, to which he and the other person involved in the case Stanislav Klikh, were subjected, the falsified case itself, and now meaningless sentence (because all the fellows of Mykola know that he did not fight in Chechnya) - the Ukrainian government, the international community, either do not react at all, or react to a minimum.

Rejoicing Nadia Savchenko return, we should not forget about one of those who are still in captivity. Even if we manage to return them only after the victory, then we have to make this victory come faster.

I declare that we with my fellows have done, do, and will do everything possible to bring back Mykola Karpyuk home. By means either as an attempt to influence the Ukrainian and international official structures, or as non-standard steps in the military field.

Mykola Karpyuk and all the Ukrainian prisoners of war, contained on the territory of the occupying country and on the Ukrainian territories temporarily controlled by collaborators and Russian-terrorist groups, will return home.

Victory will be ours.

Dmytro Yarosh


Dmytro Yarosh's statement about "the special status" of the occupied territories

After the visit to Kyiv of Victoria Nuland, the United States Assistant Secretary of State, the information has appeared that was partially repudiated by Mrs. Nuland after a wave of indignation in the Ukrainian society - that the United States is expecting almost immediate implementation of amendments to the Constitution from Ukraine as to the special status of Donbas, amnesty of mercenaries and conduction of the election on the occupied territories.

First of all, no other single country is able to hold the elections on the territories occupied by an enemy. Initially, these territories should be freed.

Secondly, the Russian propaganda has received a de facto monopoly in shaping a part of our countrymen's worldview because our government was incapable for 20 years to provide the Ukrainian product of good quality in the Donbas region. During two years of war our fellow citizens have been consuming ONLY the anti-Ukrainian information. To conduct the elections under such conditions in the Donbas is same as to conclude a peace with Germany in the 40's of the last century and hold the elections there. The leading figures of the Nazi regime would certainly win in these, so called completely honest, elections under the international supervision.


The invaders, collaborators, international terrorists and simply the government criminals should lay down their arms in the first place - under the guarantees of amnesty for the low rank participants of antigovernmental formations and who are not implicated in the grave crimes. The constitutional system should be fully restored, and a lengthy procedure must be held, that is similar to the German denazification. Having received the guarantees that none of the state criminals will be in power, the elections can be held.

Thirdly, the proposed changes to the Constitution are not the compromise but rather the capitulation to the enemy, because Russia has demanded it from the very beginning.

The elections on the occupied territories and "the special status" would mean that Ukraine will receive the territories in its unity that are de facto controlled by Russia with a help of local antigovernment powers, and it will be forced to carry out the pro-Russian politics by their demands.

Our guys fought, died and received the wounds; they have returned to combat from the hospitals or have become disabled for the rest of their lives; their families carried and continue carrying the burden of war; the volunteers, who still continue to hold the front, have fought and continue fighting, but not for that.

The pressure on Ukraine from some Western countries is caused by one reason: a mediator in the negotiations always insists on concessions from that side that looks to be weaker. Maidan and two years of war have changed us, but didn't change those who didn't participate in that. In Ukraine some still see, by inertia, the object but not a subject of geopolitics. They always put the pressure on us demanding not to seek a withdrawal from the USSR or to agree with Yanukovych. We must stop submissively playing the weak one, and the pressure will gradually diminish.

This is entirely consistent with the statements of the incumbent President. We were weak before the Minsk-1 but right now our army and other structures, being associated with defence of the state, have been reorganized, strengthened and became stronger. So there is no longer any sense to support a format of talks that are harmful for the national interests.

The talks with the so-called "DPR" or "LPR”, which some countries demand from Ukraine, are the violation of the fundamental principals in the international community - there can be no negotiations with the terrorists. Moreover, when they have attacked Debaltseve right after the Minsk-2, the terrorists showed that all the agreements would be violated by them the next day.

Taken into consideration the above said, we insist on leaving the format of the Minsk talks and beginning a qualitatively new international cooperation as to the joint defense from a country-aggressor, inviting Poland, the Baltic countries, Romania and Turkey to this process.

We remember every drop of blood shed for the Ukrainian Donbas and sovereign Ukraine, and we will not allow anybody to encroach on that, which it was spilled for.

We are the statesmen. We will not surrender a single inch of our land.

We have learned to be strong. Victory will be ours.

Dmytro Yarosh
The Leader of National Movement "The Yarosh Statehood Initiative"

News

 • March, 14, the Volunteer's Day in Ukraine

  We are the volunteers. We are people of idea, action, and good will. It is always difficult with us. It is hard for the authorities, officials, leaders, and commanders at all levels. Why is it so? For we have the freedom to maneuver that the executives, being bound by statute, regulations, and salary, do not have. We have faced with this so many times for the last three years of war that one cannot count.

  Coordinating our combat operations and maneuvers with the commanders of the Ukrainian Armed Forces and the ATO command, we always had a freedom in relation to the obsolete army rules and soviet-type bureaucracy - the battalions were built as military necessity and our possibilities dictated us but not the instructions covered with gunpowder. We were armed with what could be obtained or made by our craftsmen's hands.

  We are inconvenient as the authorities can't understand how they can influence us. Despite the daily fights with the enemy at the forefront we are constantly present in the information battles. The provocations were staged against us, then our fighters were arrested or a base of one of the battalions was surrounded.

  Read more ...
 • Action "Give the deserved recognition to the Volunteers!" at the Kyiv regional council

  Today the National Movement "Action" held an event "Give the deserved recognition to the Volunteers!” at the Kyiv regional council.

  The event was attended by activists, volunteers of ATO, participants of the hottest military battles with the invaders of Ukraine, who after two years of warfare are still not recognized as ATO participants. Therefore, they and their families do not receive adequate support from the state, and most importantly - they do not have an official recognition as defenders of Ukraine.

  That is why a draft resolution "On the status of the war veterans-volunteer combatants" was submitted to the Kyiv Regional Council, which also will be submitted to the local councils throughout Ukraine. This document is intended to recognize the volunteers who participated in the fighting in the area ATO as fighters for the freedom and independence of Ukraine and introduce the following concepts to the Ukrainian legislation: volunteering war veterans, disabled volunteering war veterans, and volunteers involved in fighting. Accordingly, the financing costs associated with the introduction of these concepts will be at the expense of the local budgets in the manner prescribed by the Law of Ukraine "On the status of war veterans and warranties of their social protection".

  Today the draft resolution "On the status of the war veterans-volunteer combatants" was admitted by the relevant committee of the Kyiv regional council for consideration. According to the preliminary information, our draft resolution will be submitted to the session of the Council on June 14. So, we thank everyone who have contributed to our action and who are helping our soldiers to get the deserved title of defender of Ukraine.

 • A representative of the National Movement "Action" is running for the Parliament

  The Central Election Commission accepted a package of documents for registration of a parliamentary candidate in the midterm elections to the Verkhovna Rada of Ukraine on July 17, 2016 from Hlahovych Mykhailo Vasylovych. The candidate is self-nominated, running from the 85th constituency (Ivano-Frankivsk region).

  Mykhailo Hlahovych can rightly be considered a candidate to become a deputy from the new generation because he is not a representative of the "old faces" and not involved in dubious political processes. Instead, from the age of 17 he worked in the field of public health. He worked his way up from nurse to surgeon, PhD, associate professor. He has about 50 scientific papers and 4 patented inventions.

  Read more ...